Pełnym głosem. Czy leci z nami pilot?


Nikt nic nie wie. Jak to nic? Przecież właśnie dowiedzieliśmy się, jaka jest decyzja w sprawie powrotu klas I-III po feriach. Mało?

Niewiele. Oczywiście, dla około 1,2 mln najmłodszych uczniów, dla ich rodziców oraz dla około 200 tys. nauczycieli i pracowników szkół to kluczowa informacja. Ale wiele innych kluczowych pytań dotyczących m.in. szczegółów szczepień, testowania nauczycieli i pracowników oświaty, powrotu starszych uczniów pozostaje bez odpowiedzi.

Nie wiemy, jaki rząd ma pomysł na dalsze funkcjonowanie oświaty w czasie pandemii. Czy nadal ma to być partyzantka, jak dotychczas, czy jednak będziemy starali się wymyślić jakiś system działania oświaty w nowych pandemicznych warunkach. Bo przecież coś, co miało być tymczasowe i przejściowe, trwa już 11 miesięcy. To, co miało być doraźnym rozwiązaniem, staje się codziennością. Już prawie od roku oświata działa w stanie wyjątkowym – w sensie umownym, a nie prawnym. I to chyba szybko się nie zmieni w obliczu zalewającej Europę trzeciej fali pandemii. Chyba że wyzwoli nas szczepionka. Ale widać już –  i o tym piszemy w Głosie –  że proces szczepienia będzie trwać przez długie miesiące.(…)

 

Jakub Rzekanowski

 

Cały komentarz – tylko w Głosie (nr 1-2,e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021: