Oświata miała być priorytetem. Nie jest… „W I kwartale nie zaszczepimy nauczycieli”


Gdy ruszała akcja szczepień, premier obiecywał „powrót do normalności” do końca marca. Ale okazało się, że jest problem z zaszczepieniem pracowników służby zdrowia, a szczepienia nauczycieli zaczną się dopiero w II kwartale

Tuż po świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia 2020 r., do około 500 tzw. szpitali węzłowych trafiły pierwsze partie jedynej wówczas dopuszczonej na rynek unijny szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech. Tym samym ruszyły szczepienia na koronawirusa osób z grupy 0, do której zaliczeni zostali pracownicy medyczni, m.in. pielęgniarki, lekarze, ratownicy, fizjoterapeuci.

Cała Polska obserwowała, jak Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, podnosi kciuk do góry chwilę po tym, gdy jako pierwsza osoba w Polsce przyjęła dawkę szczepionki. Jej zdjęcie obiegło największe portale w całym kraju jako symbol nadziei powrotu do życia, jakie wszyscy pamiętają z czasów, zanim świat ogarnęła pandemia.

 

Ogromna szansa, ale…

Nadzieja wstąpiła także w serca wielu nauczycieli, którzy w Narodowym Programie Szczepień, także w efekcie apeli i nacisków ze strony ZNP i całego środowiska oświatowego, zaliczeni zostali do grupy I, czyli grupy zawodów, którym szczepionka podana zostanie w pierwszej kolejności (obok m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków). W grupie I znaleźli się też seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 1-2 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021:
Opis całego numeru: Nr 1-2/6-13 stycznia 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: