List ZNP do ministra Michała Dworczyka* w sprawie szczepień: Chcemy rozmawiać o planach rządu


Szanowny Panie Ministrze! Z uwagi na Pana wypowiedzi dotyczące przesunięcia terminu szczepień nauczycieli wnioskujemy o zorganizowanie pilnego spotkania z kierownictwem ZNP (w trybie online) w sprawie rozpoczęcia akcji szczepień przeciw COVID-19 wśród nauczycieli i pracowników oświaty.

5 stycznia br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poinformował Pan, że rząd nie planuje szczepień nauczycieli w I kwartale 2021 r. („Nie ma szans na to, by zaszczepić nauczycieli w pierwszym kwartale”). Tymczasem nie tak dawno Minister Edukacji i Nauki informował, że szczepienia nauczycieli rozpoczną się pod koniec stycznia i na początku lutego br. (Jedynka, Polskie Radio, 29.12.2020).

Prosimy zatem o spotkanie w celu omówienia planów rządu.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że naszym zdaniem nauczyciele i pracownicy oświaty powinni mieć możliwość skorzystania ze szczepień przed powrotem do stacjonarnego kształcenia. Jest to bardzo istotne ze społecznego i zdrowotnego punktu widzenia.

Zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty w czasie epidemii koronawirusa poprzez możliwość zaszczepienia się:

>> jest kluczowe dla zdrowia i życia pół miliona pedagogów, a także prawie 5 mln uczniów oraz ich rodzin i najbliższych;

>> umożliwi powrót do kształcenia w formie stacjonarnej;

>> jest szansą na uczenie w salach lekcyjnych i bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli, który jest najlepszy dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży;

>> wpłynie korzystnie na sytuację rodziców uczniów wracających do szkół m.in. poprzez możliwość powrotu do pełnej aktywności zawodowej.

Zakwalifikowanie nauczycieli do I etapu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest posunięciem, które ZNP postuluje od pół roku. Natomiast decyzja o odłożeniu rozpoczęcia dobrowolnych szczepień, kiedy mamy już możliwość skorzystania ze szczepionki przeciwko COVID-19, wydaje się nieuzasadniona z punktu widzenia społecznego i epidemicznego. Obawiamy się, że bez tego powtórzy się sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia jesienią ub.r. i dużą liczbą zachorowań po powrocie do szkół.

 Z poważaniem,

Sławomir Broniarz 

Prezes ZNP

 

*List do Michała Dworczyka, ministra – członka Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. szczepień z 11 stycznia br.

 Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021:
Opis całego numeru: Nr 1-2/6-13 stycznia 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: