Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni 2021 r.


Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński – to tylko niektórzy z patronów 2021 r., ustanowionych przez Sejm i Senat. W sumie jest ich aż dziewięciu

Zgodnie ze zwyczajem jeszcze w 2020 r. posłowie i senatorowie przyjęli  specjalne uchwały dotyczące patronów kolejnego roku. Oto oni…

Sejm postanowił, że 2021 r. będzie rokiem:

>> Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) – w 2021 r. upłynie 200 lat od urodzenia tego niezwykłego poety, dramatopisarza, prozaika, artysty sztuk pięknych i myśliciela. „W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości” – czytamy w uchwale.

>> Tadeusza Różewicza (1921-2014) – w tym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. „Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. (…) Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu” – napisali posłowie.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 1-2 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021:
Opis całego numeru: Nr 1-2/6-13 stycznia 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: