Napiszę coś niepopularnego: nauczyciele powinni być zaszczepieni przed większością pozostałych osób z grupy 1


Istnieją mocne argumenty, aby nauczycieli szczepić w pierwszej kolejności przed zdecydowaną częścią osób 60+ (w szczególności – przed niepracującymi, mieszkającymi samodzielnie, sprawnymi, w wieku do 75 lat)

Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 zakłada podział chętnych osób na cztery grupy. Z jakiegoś powodu zdecydowano się je numerować zgodnie z tradycją rodem z Pythona, czyli od grupy 0 – do której, dość niekontrowersyjnie, zalicza się przede wszystkim personel medyczny.

W grupie drugiej w kolejności („Etap 1”, który będę nazywać grupą 1, aby zachować spójność z przyjętą nomenklaturą) znajdują się pensjonariusze DPS i ZOL, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. Program szczepień

 

napisany jest bardzo ogólnikowo,

ale zwykła logika nakazywałaby myśleć, że podział na grupy stworzono po to, aby było jasne, jaka kolejność grup osób uprawnionych do szczepień obowiązuje, a w ramach każdej z grup kolejność zależna jest już od zapisów.

Okazuje się jednak, że tak nie jest – w ramach Etapu 1 także wprowadzona będzie dodatkowa, na razie nieokreślona kolejność, czyli de facto cichy podział na dwie lub więcej podgrup. Minister Dworczyk zapowiedział bowiem, że w ramach grupy 1 najpierw zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, oraz potwierdził, że nauczyciele nie mają szans na zaszczepienie do czerwca. Uważam tę decyzję za błędną, co postaram się uzasadnić poniżej.(…)

 

Prof. Dariusz Jemielniak

 

Prof. Jemielniak pracuje w Akademii Leona Koźmińskiego, jest faculty associate Berkman-Klein Center for Internet and Society na Harvardzie, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk oraz współtwórcą InstaLing, innowacyjnej darmowej platformy wspomagania pracy nauczycieli.

>> Artykuł został opublikowany na blogu https://jemielniak.medium.com 6 stycznia br. Tekst na licencji CC BY-SA. Lead, wyróżniki i śródtytuły pochodzą od redakcji Głosu Nauczycielskiego

 

Więcej – GN nr 1-2 (e-wydanie)

 Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021:
Opis całego numeru: Nr 1-2/6-13 stycznia 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: