Szokujące wyniki ankiety ZNP. Dyrektorzy pozbawiają nauczycieli części wynagrodzenia. Związek interweniuje


Ponad 62 proc. nauczycieli otrzymało niższe wynagrodzenie w czasie zdalnego kształcenia. Dyrektorzy i samorządowcy próbują pozbawić nauczycieli wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i części dodatków

Sygnały o nauczycielach pozbawianych części wynagrodzenia, które otrzymywali przed epidemią koronawirusa, spływały do ogniw ZNP od końca marca br. (pisaliśmy o tym w ostatnich numerach Głosu). Związek postanowił więc sprawdzić, z jak dużym zjawiskiem właśnie się mierzymy. Skala problemu chyba zaskoczyła wszystkich.

 

Tak tną wynagrodzenia

Przypomnijmy, od 12 marca br. szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, zgodnie z decyzją MEN, ograniczyły swoją działalność i przeszły na zdalne kształcenie. ZNP przeprowadził wśród nauczycieli ankietę dotyczącą wynagrodzenia w tym trudnym okresie. Badanie realizowane było od 30 kwietnia do 4 maja br. i wzięło w nim udział 4422 nauczycieli.

Na kluczowe pytanie „Czy prowadzenie nauczania w warunkach kształcenia na odległość spowodowało obniżenie Twojego wynagrodzenia?” odpowiedzi „TAK” udzieliło 2744 osób (czyli 62,1 proc. wszystkich), a „NIE” – 1678 (37,9 proc.).(…)

Piotr Skura

 

Więcej – tylko w Głosie (nr 20-21, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 20-21/2020: