Testy na koronawirusa w oświacie. Wykryto ponad 2,5 tys. zakażonych


Ponad 2,5 tys. nauczycieli i pracowników oświaty zakażonych koronawirusem – takie są wyniki akcji testowania w całym kraju nauczycieli klas I-III oraz pracowników szkolnej administracji i obsługi

Testy miały umożliwić bezpieczny powrót najmłodszych uczniów do szkół, ale cała operacja jest oceniana przez wielu nauczycieli oraz ekspertów jako niewystarczająca. Według ZNP nauczyciele, u których testy wykazały wynik negatywny, powinni zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

– Testy są potrzebne, aby ci, którzy mają ewentualnie wykrytego koronawirusa, nie wrócili do szkół i nie zarażali innych. To po to, by ewentualny powrót do nauki stacjonarnej był bezpieczny – tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uzasadniał pomysł testowania nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Ministerstwo edukacji podsumowało efekty badania. W ciągu pięciu dni, tj. między 11 a 15 stycznia br., wymazy pobrano od 136 tys. osób. W ostatni weekend ferii wyniki otrzymało 134 tys. z nich. – Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 3-4 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 3-4/2021: