Anna Zalewska strofuje Rzymkowskiego w sprawie praw zwierząt


Była minister do obecnego wiceszefa MEiN: „Naprawdę bulwersuje Cię podręcznik mówiący, że nie wolno kłusować czy wykorzystywać zwierząt w cyrku?”

O co poszło? W podręczniku dla klas III szkół podstawowych „Ja i moja szkoła na nowo” wydawnictwa MAC Edukacja ukazano przypadki łamania praw zwierząt. Autorzy podręcznika wymienili m.in.: występy w cyrku, hodowlę dla futer, kłusownictwo czy sprzedaż żywych karpi.

– Informacja o tego rodzaju treściach w podręczniku dla najmłodszych bardzo mnie zaskoczyła, a zarazem zbulwersowała. Uważam, że szkoła nie powinna być miejscem ideologicznej indoktrynacji – komentował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w „Naszym Dzienniku”.

Wiceszef MEiN twierdzi, że w naukach prawnych nie występuje pojęcie „prawa zwierząt”. – Jest ono związane jedynie ze sferą wyobrażeń ideologicznych – uważa. – Według nauki prawo jest przypisane Bogu i ludziom. Jest prawo Boskie, które nazywane jest także naturalnym, i to wynikające z systemów wartości, którymi żyje dane społeczeństwo. (…) Ale zwierzę nigdy nie może być podmiotem praw. Pojęcie „prawa zwierząt” nie istnieje – dodał Rzymkowski.(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Więcej – GN nr 14-15 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2021: