Nauczyciel historii z Torunia napisał 30 książek o miastach i ludziach


Ze Zbigniewem Grochowskim, historykiem, emerytowanym nauczycielem i dyrektorem toruńskich szkół*, autorem książek opisujących dzieje polskich miast i wybitnych Polaków, rozmawia Justyna Wojciechowska-Narloch

Ostatnia Pańska publikacja o Marii Skłodowskiej-Curie i Warszawie zebrała bardzo dobre recenzje. Tymczasem o naszej noblistce i o stolicy Polski napisano już wiele. Co w tej książce jest takiego niezwykłego?

Rzeczywiście, wiele osób gratulowało mi tej książki. Odezwał się m.in. ambasador Francji w Warszawie, który docenił wkład włożony w umacnianie przyjaźni francusko-polskiej. Wyjątkowość tej i innych moich książek na co zwracają uwagę ich czytelnicy, w tym Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju, polega na przedstawieniu spraw często skomplikowanych w sposób uproszczony, zrozumiały dla każdego czytelnika. Jej forma, czyli testy, sprawia, że czytelnik nie jest biernym odbiorcą, może aktywnie rozwiązywać przedstawione w nich zadania, sprawdzając i wzbogacając swoją wiedzę. Cieszę się, że wśród wielu osób, które doceniły moją twórczość, są zwykli ludzie, na nich najbardziej mi zależy, ale również osoby pełniące ważne funkcje, w tym: papież Franciszek, który czterokrotnie udzielił błogosławieństwa mnie, mojej rodzinie i wszystkim czytelnikom moich książek, prezydent RP, biskupi, prezydenci miast, starosta powiatu, burmistrzowie miast, wójtowie i proboszczowie wielu parafii.



(…)

 

Więcej – tylko w Głosie Nauczycielskim (nr 14-15, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2021: