RPO: Szkoła jest zobowiązana do poszanowania tożsamości płciowej uczniów


O przestrzeganie w debacie publicznej standardów ochrony praw człowieka, szczególnie przez osoby pełniące funkcje publiczne, zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich w związku ze sprawą transpłciowego dziecka z Mazowsza

„Czy Mazowieckie Kuratorium Oświaty podjęło albo planuje podjąć działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa oraz poszanowania życia prywatnego uczennicy szkoły podstawowej, której dotyczą wskazane doniesienia medialne – a jeśli tak, na czym te działania polegają?” – zapytał Adam Bodnar.

Chodzi o ujawnienie informacji na temat transpłciowego dziecka, które uczy się w szkole podstawowej w podwarszawskiej miejscowości. Informację na ten temat na Twitterze podała sędzia Trybunału Konstytucyjnego, była posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Następnie – również za pośrednictwem Twittera – Pawłowicz najpierw poinformowała o skasowaniu wpisu „dla dobra dziecka”, a następnie skierowała do niego przeprosiny. „Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mnie o tym poinformowano. Nie chciałam sprawić przykrości dziecku. Przepraszam Cię” – napisała sędzia.

Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował oświadczenie, w którym zaapelował o przestrzeganie w debacie publicznej standardów ochrony praw człowieka. „Szczególny obowiązek w tym zakresie spoczywa na osobach pełniących funkcje publiczne, które w swoich wypowiedziach powinny uwzględniać podstawowe wartości i prawa, w tym prawo obywateli do prywatności, zasadę ochrony dobra dziecka czy zakaz dyskryminacji” – dodał.(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Więcej – GN nr 14-15 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2021: