W ciągu roku ludzkość będzie potrzebowała nowych szczepionek?


Prawdopodobnie za rok, a być może wcześniej, ludzkość będzie potrzebowała nowych, zmodyfikowanych szczepionek przeciw koronawirusowi. Czy obecnie dostępne preparaty staną się nieskuteczne?

People’s Vaccine Alliance, koalicja organizacji pozarządowych zrzeszająca m.in. Amnesty International, Oxfam i UNAIDS przeprowadziła ankietę wśród 77 wybitnych naukowców z takich uniwersytetów, jak m.in.: Yale, Johns Hopkins, Imperial College, London School of Hygiene and Tropical Medicine, reprezentujących 28 krajów. Ich prognozy dotyczące odporności oferowanej przez obecne szczepionki są, niestety, pesymistyczne.

Eksperci z najbardziej renomowanych ośrodków akademickich ostrzegli przed ogromnym ryzykiem, jakie podejmuje świat, lekceważąc

 

potrzeby krajów najbiedniejszych,

jeśli chodzi o nowoczesne szczepionki. 2/3 ankietowanych uważa, że mamy rok lub mniej, zanim wirus zmutuje do tego stopnia, że większość szczepionek pierwszej generacji okaże się nieskuteczna i trzeba będzie je zmodyfikować.

Prawie co trzeci ankietowany uważa, że ludzkość będzie potrzebowała nowych szczepionek najprawdopodobniej w ciągu dziewięciu miesięcy lub mniej.

Obecnie dostępne na rynku mogą się okazać odporne na nowe, groźne mutacje. Świat szczepi się bowiem zbyt wolno, a wysokie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się mutacji odpornej na szczepionki. Przekonanych jest o tym 88 proc. ankietowanych naukowców.

Według prof. Gregga Gonsalvesa, epidemiologa z Uniwersytetu w Yale, niektóre nowe mutacje „mogą skuteczniej transmitować i potencjalnie unikać odpowiedzi immunologicznej, jaka wytworzyła się na poprzednie szczepy”. Jego zdaniem, dopóki nie zostanie zaszczepiona na cała populacja świata, to „pole gry dla coraz większej liczby mutacji, które mogą prowadzić do powstania wariantów zdolnych unikać obecnych szczepionek”, będzie otwarte. Dlatego najprawdopodobniej już wkrótce zaszczepionym ludziom trzeba będzie podać dawki przypominające.



(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 14-15 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2021: