Chcemy się dowiedzieć, jak to jest być dzieckiem w czasach pandemii


Z Marią Reimann, antropolożką z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Piotr Skura

Pani zespół chce się dowiedzieć, co na temat koronawirusa i obecnej sytuacji myślą dzieci, co czują i robią. Zespół zbiera relacje i twórczość najmłodszych. Co chcą Państwo zbadać na tej podstawie?

– Celem naszego projektu jest zbadanie, co dzieci myślą na temat pandemii i jak się czują w obecnej sytuacji. Dopiero zaczęłyśmy zbieranie materiałów, na tym etapie niewiele więc możemy powiedzieć. Spodziewamy się, że – podobnie jak dorośli – również dzieci mogą mieć wiele różnych przemyśleń i emocji w związku z pandemią. Od lat pracujemy w nurcie tzw. nowych badań nad dzieciństwem (new childhood studies), u podstaw których leży przekonanie, że dzieci są równoprawnymi twórcami kultury. Chcemy się dowiedzieć, jak to jest być dzieckiem we współczesnym społeczeństwie, dziś – jak to jest być dzieckiem, kiedy nie wolno wychodzić z domu, kiedy szkoła przeniosła się w tryb online, kiedy w mediach dużo mówi się o zagrożeniu ciężką chorobą.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2020: