Szybka adaptacja do nauczania online to ogromny sukces środowiska nauczycielskiego


Z dr. hab. Jackiem Pyżalskim, profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pedagogiem specjalnym, rozmawia Jarosław Karpiński

Ukazała się ważna książka pod Pana redakcją naukową pt. „Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele”. Można ją pobrać w formie darmowego e-booka. Dla kogo jest ta książka, z myślą o kim powstała?

– Sam pomysł tej publikacji zrodził się, gdy zobaczyłem publikację ekspertów UNESCO, którzy napisali krótki poradnik, kładąc nacisk na specyfikę obecnej sytuacji w oświacie związanej z pandemią koronawirusa, i wskazali na potrzebę szybkiego dostosowania się nauczycieli do wykorzystywania komunikacji zdalnej. Pomyślałem, że polskim nauczycielom, pracownikom szkół jest potrzebna taka publikacja, ale bardziej rozbudowana, głębiej wchodząca w szczegóły. Nasza książka przyjmuje szersze spojrzenie, jest próbą poszukiwania wspólnej myśli dotyczącej tego, co jest obecnie ważne, priorytetowe, na co warto zwrócić uwagę, a co może być pułapką w naszych działaniach.

Pomyślałem, że potrzebna jest publikacja dla osób, które chcą refleksyjnie pracować, by mogły nabrać odpowiedniego dystansu rozumianego pozytywnie, jako potrzeba refleksji. Stąd podtytuł: „Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele”. Nie chodzi oczywiście o to, że my się nie angażujemy. My się tylko zatrzymujemy i zastanawiamy się, co się właściwie dzieje, co chcemy teraz robić, jak zapobiec temu, żeby nam coś nie umknęło, żebyśmy czegoś ważnego nie przegapili albo nie popełnili poważnych błędów.(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 16-17 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2020: