Zbrodnia katyńska. 80 lat temu Sowieci zamordowali blisko 22 tys. polskich oficerów, w tym nauczycieli


Ta rocznica jest jedną z najsmutniejszych. 80 lat temu – wiosną 1940 r. – na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. zostało zamordowanych blisko 22 tys. przedstawicieli polskich elit

Byli to głównie oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych, ale także naukowcy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, prawnicy, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, więzieni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, uznani za wrogów władzy sowieckiej. Likwidację obozów

 

rozpoczęto w kwietniu 1940 r.,

wtedy także zaczęły się wywózki polskich oficerów na miejsca kaźni. Zbrodni na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego dokonali funkcjonariusze NKWD, mordując oficerów strzałem w tył głowy.

Wśród zamordowanych znalazło się kilkuset nauczycieli, oficerów rezerwy, zmobilizowanych w 1939 r., w tym także członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Trafili do niewoli na Kresach Wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną. Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich uderzył na Polskę 17 września 1939 r., realizując w ten sposób postanowienia układu Ribbentrop–Mołotow.

Liczna grupa oficerów – ok. 4400 – została rozstrzelana w lesie katyńskim pod Smoleńskiem. Informacja o zbrodni katyńskiej była przez wszystkie lata PRL trzymana w najgłębszej tajemnicy. A jeśli o niej mówiono oficjalnie, to w wersji kłamliwej – że dokonali jej hitlerowcy.



(…)

 

Witold Salański

 

 

Więcej – GN nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2020: