ESERO Polska. Letnia Szkoła Edukacji Kosmicznej już 16-29 lipca br.


Pracujesz z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem edukacyjnym lub uczysz w małej miejscowości i chcesz zapewnić podopiecznym dostęp do wartościowej wiedzy? Zgłoś swój udział w cyklu bezpłatnych spotkań online

Biuro ESERO-Polska mieści się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest edukacyjną agendą Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce i od kilku lat zachęca nauczycielki i nauczycieli do uczestnictwa w projektach, wydarzeniach, konkursach, szkoleniach i konferencjach związanych z branżą kosmiczną. Zawsze przyświeca nam jeden cel: pokazanie edukatorom i edukatorkom, jak zainteresować dzieci i młodzież tematyką kosmiczną na lekcjach w szkole i jak wykorzystać wiedzę – dostarczaną przez satelity oraz tę wynikającą z badań i misji planetarnych – wprost na szkolnych zajęciach.

Służą nam do tego różne formaty. Np. wiosenna i jesienna edycja Galaktyki Kobiet – to spotkania dla dziewczyn, które szukają po skończeniu szkoły średniej dalszych możliwości kształcenia w obszarze nauk STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics), by potem znaleźć pracę właśnie w branży kosmicznej. Ale organizujemy również kursy dla nauczycielek i nauczycieli, by – nie mając żadnej wiedzy o nowych technologiach – nauczyli się zasad programowania oraz podstaw projektowania w 3D, by móc potem tworzyć z młodymi osobami zespoły biorące udział np. w wyzwaniu Moon Camp. To wyzwanie organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną dla dzieci i młodzieży od lat sześciu do 19, z kilkoma stopniami trudności do wyboru. Z jednej strony umożliwia nabycie kompetencji cyfrowych i uczy pracy zespołowej, z drugiej – dostarcza wiedzy o innowacyjnych technologiach.(…)

 

Olek Jasiak

Ina Boruszewska

CNK

 

 

Więcej – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2021: