Zakończeniu roku szkolnego 2020/2021 towarzyszyły głośne apele o dymisję szefa MEiN


Prawie 5 mln uczniów i słuchaczy (4 920 498) z 24 376 szkół zakończyło 25 czerwca br. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zakończeniu roku szkolnego towarzyszył zalew wniosków, apeli i wezwań do dymisji szefa MEiN

To był drugi rok szkolny, w którym edukacja – z uwagi na pandemię koronawirusa – była prowadzona w znacznej mierze w formie zdalnej. Ale ten upłynął nie tylko pod znakiem pandemii, ale także nowych porządków w oświacie, które zaprowadzał minister Przemysław Czarnek.

Przypomnijmy, że 19 października br. Czarnek stanął na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 1 stycznia 2021 r. te dwa resorty przestały istnieć, a w ich miejsce powstał nowy – Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Od tego czasu środowisko oświatowe niemal jednogłośnie protestuje przeciwko kontrowersyjnym pomysłom forsowanym przez MEiN. Czarę goryczy przelały zapowiadane w ostatnich miesiącach zmiany w edukacji włączającej, w statusie zawodowym nauczycieli oraz w nadzorze pedagogicznym. 1 lipca br. nauczycielskie związki zawodowe poinformowały o zawieszeniu rozmów z ministerstwem edukacji w sprawie statusu zawodowego nauczycieli (więcej na ten temat – s .4).

 (…)

 

Jarosław Karpiński

Więcej – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2021: