Maturnocka. „Sami możemy zrobić tak niewiele; razem możemy wiele zdziałać” (Helen Keller)


My, dorośli, bardzo źle znosimy ten „dziwny” czas. A co czują młodzi ludzie zamknięci w czterech ścianach swoich mieszkań, pozbawieni spotkań z rówieśnikami?

Minął już ponad rok, od kiedy świat usłyszał o wirusie, który zmienił nasze życie nie do poznania. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Jedyne, co daje nadzieję i może nas pocieszyć, to świadomość, że jako ludzkość jesteśmy razem i wspólnymi siłami walczymy o powrót do normalności.

Zmienił się świat, zmieniła się dobrze znana nam codzienność, a zwyczaje i rutyny, do których przywykliśmy, stanowią obiekt marzeń i tęsknot. Stało się tak praktycznie z dnia na dzień. Nikt nie był w stanie tego przewidzieć ani przygotować się do tej sytuacji. Pandemia

 

wymusiła również zmiany w edukacji

– nauczanie hybrydowe i zdalne. Początki nie były łatwe. Uczniowie, nauczyciele i rodzice musieli stawić czoła nowej rzeczywistości. Domy zamieniły się w szkoły i biura, w których nierzadko brakowało odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i internetu – potrzebnych, by udźwignąć ciężar nowych okoliczności. Z perspektywy nauczycielskiej obserwowaliśmy „pospolite ruszenie”. Każdy radził sobie, jak potrafił, a jeśli nie umiał, to aktywnie poszukiwał wiedzy, umiejętności, pomocy czy wsparcia. Na internetowych portalach społecznościowych, w grupach tematycznych, na forach i blogach nauczycielskich zawrzało. Nastąpił prawdziwy urodzaj – żeby nie napisać wysyp – kursów, szkoleń i warsztatów dotyczących kompetencji cyfrowych; przybliżających nowe, atrakcyjne programy, aplikacje czy platformy do wirtualnej współpracy. Część z nich była merytoryczna i przydatna. W ostatecznym rozrachunku trzeba jednak przyznać, że większość nauczycieli stanęła na wysokości zadania i poradziła sobie z nową zawodową rzeczywistością.



(…)

 

Magdalena Piróg, polonistka, prelegentka Maturanocki, wiceprezes Oddziału ZNP Wrocław-Fabryczna

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Głos Nauczycielski

 

Więcej – GN nr 14-15 (e-wydanie)

 

 

 



Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2021: