76. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Los i cierpienie najmłodszych ofiar wojny i Holocaustu


Z niepokojem obserwujemy odradzającą się ksenofobię, rasizm i antysemityzm – ostrzegali przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia obozu

W środę 27 stycznia br. obchodziliśmy 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dzień ten jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

ZNP od wielu lat wspólnie ze związkami nauczycieli z Izraela i Niemiec oraz w partnerstwie z Muzeum Auschwitz organizuje na terenie byłego obozu seminaria z udziałem nauczycieli z całego świata. To okazja, by pedagodzy podzielili się doświadczeniami w kształceniu uczniów i przekazywaniu wiedzy na temat Holokaustu, tragicznych konsekwencji II wojny światowej, a także konieczności walki z antysemityzmem i nietolerancją we współczesnym świecie.

 

Dramat najmłodszych

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa inicjatywa przeniosła się do sieci. Związkowcy, nauczyciele, historycy i eksperci spotkali się więc online. Motywem przewodnim obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz było cierpienie najmłodszych więźniów i deportowanych – dzieci. Dlatego też e-seminarium organizowane przez ZNP i związki z Izraela (ITU) oraz Niemiec (GEW i VBE) przy współpracy z Muzeum Auschwitz i Fundacją im. Friedricha Eberta było zatytułowane „Dziecko jako świadek historii”.

 



(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 5-6 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 5-6/2021: