Psycholog: Edukacja znalazła się na bocznym torze


Z prof. Małgorzatą Kossowską, psychologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Zrozumieć COVID-19 – to tytuł opracowania dostępnego w internecie, pod którym widnieje również Pani nazwisko. Czy to się Pani udało?

Zrozumieć COVID-19? Próbuję. Dużo wiem, ale chyba nikt nie może powiedzieć z całą pewnością, że dobrze rozumie, co się dzieje.

To skąd wziął się taki tytuł?

Idea była taka, by jak najlepiej wyjaśnić, co wiadomo na temat wirusa i choroby. Sporo miejsca poświęcono więc kwestiom związanym z budową wirusa, jego transmisją i zakaźnością. Mnie poproszono o analizę zdrowia psychicznego Polaków, co zbiegło się z innymi moimi publikacjami.

Każdy dzień przynosi coś nowego. Nie odnosi Pani wrażenia, że informacje na temat wirusa i choroby, którą wywołuje, szybko się dezaktualizują?

Nie aż tak szybko. Nie wszystko jest nowe, najważniejsza wiedza na temat tego, czym jest wirus oraz jak wnika do naszego organizmu, jak się rozprzestrzenia, jest w miarę uniwersalna. Oczywiście jeśli mierzymy się ze specyfiką tego wirusa, to już wygląda nieco inaczej. Jednak wiedza, którą mamy, pozwala nam na pewne przewidywania, może nie modelowanie 1:1, jak będzie wyglądało nasze dalsze życie, ale pozwala nam podejmować decyzje z określonym ryzykiem. To może dawać też poczucie, że nasze decyzje nie są przypadkowe.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 5-6 (e-wydanie)

 



Pozostałe artykuły w numerze 5-6/2021: