W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 232 tys. dzieci. Ocalały nieliczne


Wśród ok. 1,3 mln deportowanych do Auschwitz było ok. 232 tys. dzieci. Ich dramatyczne losy przypomniano podczas seminarium „Dziecko jako świadek historii”

Dzięki współpracy ZNP z Muzeum  Auschwitz uczestnicy seminarium mogą spotkać się z wieloma wybitnymi ekspertami, od lat badającymi różne zagadnienia związane z Zagładą. W tym roku nauczyciele i związkowcy poznali szczegóły badań historycznych na temat dzieci – ofiar Holokaustu i Auschwitz. Szczegóły zbrodni dokonywanych na dzieciach przez nazistowskich katów są wstrząsające i dla współczesnego czytelnika często trudne do wyobrażenia.

 

Co najmniej 232 tys. dzieci

Jadwiga Pinderska-Lech, kierownik Wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przypomniała, że wśród 1,3 mln osób, które trafiły do obozu, znajdowało się co najmniej 232 tys. dzieci. Liczba ta obejmuje 216 tys. dzieci żydowskich, 11 tys. romskich, 3 tys. polskich i ponad 1 tys. dzieci białoruskich, rosyjskich, ukraińskich i innych narodowości, jak chorwacka.

–  Dzieci i młodociani byli deportowani do obozu z różnych powodów. Romskie – w ramach izolacji i zagłady ludności romskiej, żydowskie – w ramach Zagłady, polskie –  w ramach represji wobec polskiej młodzieży biorącej udział w ruchu oporu, ale były też dzieci deportowane razem ze swoimi rodzinami, tak jak ludność polska z Zamojszczyzny na przełomie 1942 i 1943 r., a później także z powstańczej Warszawy – wyjaśniła Jadwiga Pinderska-Lech.

Niestety, do dziś zachowała się tylko niewielka część dokumentacji obozowej, mniej więcej 7-8 proc. Dlatego historycy nie są w stanie precyzyjnie podać liczby dzieci deportowanych do obozu i tych, które zostały zamordowane.(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 5-6 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 5-6/2021: