Szczepionka AstraZeneca dla nauczycieli? Rząd próbuje łagodzić kontrowersje po ogłoszeniu nowej listy kolejkowej


Niewykluczone, że dopuszczona 29 stycznia br. do użytku na terenie UE szczepionka firmy AstraZeneca trafi w Polsce do nauczycieli – poinformował Michał Dworczyk, minister odpowiedzialny za szczepienia

Europejska Agencja Leków (EMA) wprawdzie dopuściła 29 stycznia br. szczepionkę AstraZeneki do użytku na terenie Unii Europejskiej dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, ale niektóre kraje mają wątpliwości, czy podawać ją seniorom. M.in. niemieckie służby sanitarne dopuściły ją do stosowania wyłącznie u osób do 64. roku życia. Dlaczego? Wątpliwości naukowców wywołała konstrukcja próby ochotników, którzy uczestniczyli w testach nowej szczepionki, oraz stosunkowo niewielki – w porównaniu z innymi szczepionkami – udział seniorów w badaniu tego preparatu. Choć to właśnie seniorzy są głównymi adresatami wszystkich szczepionek na koronwirusa.

Sytuacja ta może się odbić także na polskim programie szczepień. Według zapowiedzi rządu Polska zakontraktowała dostawę 16 mln dawek od AstraZeneki. Podczas konferencji prasowej w poniedziałek 1 lutego br. Michał Dworczyk – szef kancelarii premiera oraz minister odpowiedzialny za program szczepień – nie wykluczył, że jeśli szczepionka AstraZeneki nie zostanie udostępniona seniorom, to zaszczepieni nią zostaną nauczyciele.(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 5-6 (e-wydanie)

 Pozostałe artykuły w numerze 5-6/2021: