AstraZeneca dla nauczycieli. Co wiemy o szczepionce?


W Polsce szczepionka AstraZeneca przeznaczona jest dla nauczycieli i nauczycieli akademickich do 65. roku życia. Firma chce jednak udowodnić jej skuteczność zarówno w przypadku seniorów 65+, jak i dzieci i młodzieży

ChAdOx1-S (rekombinowana) – tak oficjalnie nazywa się preparat firmy AstraZeneca, który od 12 lutego br. podawany jest nauczycielom. W tej chwili to jedyna szczepionka dostępna dla pracowników oświaty i nauki. Ponieważ produkty dwóch innych firm – konsorcjum Pfizer/BioNTech oraz Moderny – już dawno zostały rozdysponowane pomiędzy przedstawicieli grupy 0 (tj. medyków) oraz seniorów, nauczyciele – jeżeli nie chcą czekać na swoją kolej wynikającą z numeru PESEL i roku urodzenia – mogą się zaszczepić tylko szczepionką stworzoną przez naukowców Uniwersytetu w Oksfordzie oraz wyprodukowaną przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca.

Wszystkie trzy szczepionki chronią przed zakażeniem koronawirusem lub przed

 

wystąpieniem ciężkich objawów COVID-19

albo śmierci, choć w różnym stopniu. Skuteczność szczepionek Pfizera/BioNTecha i Moderny obliczono na podstawie badań (a ostatnio także masowych szczepień w Izraelu) na ok. 94-95 proc. W przypadku AstraZeneki skuteczność ta wynosi ok. 60 proc. (więcej na ten temat – niżej). Co nie oznacza, że preparat ten nie ratuje ludzkiego życia.

Różnice w skuteczności wynikają z innej technologii produkcji szczepionek. Specyfiki konsorcjum Pfizer/BioNTech i Moderny opierają się na cząsteczce zwanej informacyjnym RNA (mRNA), która z kolei posiada „instrukcję” tworzenia białka wypustki koronawirusa. Białko to znajduje się na powierzchni wirusa i jest niezbędne do tego, by dostać się do komórki człowieka.



(…)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 7-8, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: