Książka z call center? Okręg Łódzki ZNP broni 18 filii bibliotek pedagogicznych zagrożonych likwidacją


Władze samorządowe województwa łódzkiego mówią o „optymalizacji” i „modernizacji”. Przedstawiciele Związku nie mają wątpliwości, że cięcia dotyczące bibliotek pedagogicznych uderzą w edukację i nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego w województwie łódzkim protestuje przeciwko planom likwidacji przez Urząd Marszałkowski 18 filii bibliotek pedagogicznych. Prezes okręgu Marek Ćwiek wystosował w tej sprawie pismo do Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, prowadzone są też mniej i bardziej oficjalne rozmowy, a w sieci zbierane są podpisy pod petycją w obronie bibliotek. Podpisało się pod nią już prawie 11,5 tys. osób.

O co chodzi? Urząd Marszałkowski planuje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu 18 filii bibliotek pedagogicznych w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie. Miałyby pozostać centrale w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim.

Według Grzegorza Schreibera (PiS), marszałka województwa łódzkiego, „optymalizacja, modernizacja bibliotek i zwiększenie dostępności księgozbioru miałyby się odbywać głównie poprzez wprowadzenie książkomatów i usługi >>książka na telefon<< oraz dowozu książek przez „odpowiednio dedykowanych pracowników bibliotek pedagogicznych”.(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Więcej– GN nr 7-8 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: