Lockdown w szkołach do końca lutego. Rząd „odmrozi” oświatę, gdy zaszczepi nauczycieli?


Do 28 lutego br. rząd przedłużył obecne przepisy regulujące funkcjonowanie szkół i placówek. Szanse na szersze otwarcie oświaty mogą pojawić się w marcu, gdy nauczyciele otrzymają pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca

Poprzedni okres zawieszenia pracy stacjonarnej szkół i placówek oświatowych kończył się w poniedziałek 15 lutego br. W piątek wieczorem (12 lutego br.) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki przedłużające częściowy lockdown w szkołach do końca miesiąca.

To oznacza, że do 28 lutego br. w trybie stacjonarnym mogą się uczyć tylko dzieci z klas I-III, szkół specjalnych, a także – jedynie na niektórych zajęciach – młodzież w szkolnictwie zawodowym. Uczniowie klas VIII oraz klas maturalnych mogą natomiast w niewielkich grupach spotykać się w szkołach z nauczycielami w ramach konsultacji przed egzaminami.

Od maja ub.r. – bez żadnych przerw – funkcjonują też przedszkola.

 

Testowanie trwa

W poprzednim tygodniu nauczyciele klas I-III mogli się przetestować (dobrowolnie i bezpłatnie) na obecność koronawirusa. Z możliwości tej skorzystało 24 969 pedagogów. W podobnym badaniu zorganizowanym w styczniu br., tuż przed końcem ferii wzięło udział ponad 130 tys. nauczycieli.

„Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 490 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań” – poinformował resort edukacji. Wynik niemal identyczny jak w badaniu styczniowym, tuż przed końcem ferii zimowych. Można więc ostrożnie przypuszczać, że otwarcie szkół na najmłodszych uczniów nie spowodowało dużej fali zachorowań wśród nauczycieli.

W tym tygodniu (do 19 lutego) testowani będą nauczyciele przedszkoli.(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 7-8 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: