Wywiad tygodnia. Chcemy szczepionek dostępnych dla wszystkich pracowników oświaty


Ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego, rozmawia Piotr Skura

Ruszyła rejestracja do drugiego etapu szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19. ZNP od dawna domagał się jak najszybszego udostępnienia szczepionek pracownikom oświaty. Jest Pan zadowolony z decyzji rządu?

– Jeżeli mamy w ogóle mówić o odmrożeniu edukacji w szerszym zakresie, to bez szczepień nie da się tego zrobić. W przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych trzeba przecież zapewnić minimalny poziom bezpieczeństwa nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, uczniom i rodzicom. Jesteśmy zwolennikami zapewnienia możliwości zaszczepienia się całej populacji nauczycielskiej, a także wszystkim pracownikom oświaty, i chcemy, by takie dobrowolne szczepienia odbyły się jak najszybciej.

Ale harmonogramu szczepień w oświacie rząd wciąż nie ujawnił.

– Pytanie o to, kiedy dojdzie do zaszczepienia nauczycieli, jest kluczowe. To, że się zapiszemy na szczepienie, nie oznacza, niestety, że od razu otrzymamy termin wizyty u lekarza. Moim zdaniem rejestracja, która ruszyła w poniedziałek 15 lutego, jest głównie zabiegiem służącym temu, żeby rządzący mogli oszacować, jaka część nauczycieli jest w ogóle zainteresowana zaszczepieniem. Nie wiadomo przecież, czy wszyscy nauczyciele zapiszą się na listę. Być może rząd liczy, że nauczycieli uda się „wcisnąć” w jakąś pulę szczepionek, która w ramach dotychczasowych harmonogramów dostaw ma przybyć do Polski.(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 7-8 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: