Ruszyły szczepienia nauczycieli. Pierwsza dawka do 10 marca br.


Od 15 lutego br. do szczepień mogą się zgłaszać wszyscy nauczyciele szkół, przedszkoli i placówek, a także nauczyciele akademiccy. Chodzi o osoby, które nie ukończyły 65. roku życia. To drugi etap szczepień w oświacie

Musiało minąć półtora miesiąca od zaszczepienia w Polsce pierwszej osoby, by rząd posłuchał apeli, m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego, i uruchomił specjalny program mający zabezpieczyć przed koronawirusem osoby na pierwszej linii covidowego frontu, czyli nauczycieli.

ZNP od wielu miesięcy ostrzegał, że bez tego powrót uczniów do stacjonarnej nauki jest mrzonką. Nawet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyjął te argumenty. Bo choć wcześniej Czarnek twierdził, że ewentualny powrót uczniów do nauki stacjonarnej nie będzie uzależniony od tempa szczepień nauczycieli, to w czwartek 11 lutego br. oświadczył coś zupełnie odwrotnego. Mianowicie, że testowanie nauczycieli, a także

 

przebieg akcji szczepień

mają wpływać na to, kiedy i w jakiej formie starsi uczniowie wrócą w szkolne mury.

Dlatego poniedziałek 15 lutego br. przejdzie do historii polskiej oświaty. Tego dnia o godzinie 8 rano ruszył drugi etap rejestracji do szczepień w placówkach oświatowych. Operację na podobną skalę polska szkoła widziała ostatnio prawdopodobnie w latach 50. i 60., gdy w całym kraju organizowano w placówkach oświatowych szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy.

Pierwszy etap rejestracji do szczepień przeciw COVID-19 wystartował tydzień wcześniej, gdy do zaszczepienia mogli zapisać się nauczyciele pracujący stacjonarnie z dziećmi – chodzi głównie o nauczycieli przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych. Od piątku 12 lutego br. pierwszym przedstawicielom z tej grupy podawane były szczepionki firmy AstraZeneca. Podczas trwającej zaledwie trzy dni rejestracji do szczepienia zgłosiło się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych.



(…)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 7-8, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: