OGŁOSZENIE. Pracownicze Plany Kapitałowe dla oświaty


Od 1 stycznia 2021 r. ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych objęła sektor finansów publicznych, w tym placówki oświatowe. We wdrożeniu PPK pomaga oficjalna strona dotycząca PPK – portal MojePPK.pl

MojePPK.pl to przejrzysta i przyjazna strona, która zawiera wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego wdrożenia  programu. Jednostkom sektora finansów publicznych została dedykowana podstrona „PPK w sektorze publicznym”. W serwisie MojePPK.pl znajdziemy nie tylko szczegółowe informacje na temat programu, ale też  wzory potrzebnych deklaracji i wniosków oraz inne przydatne narzędzia.

Szacowanie wartości zamówienia

Od 1 stycznia 2021 r., w związku ze zmianami w ustawie o PPK i  wejściem w życie nowego prawa zamówień publicznych, instytucje sektora finansów publicznych powinny sprawdzić, czy – przy zawieraniu umów o zarządzanie PPK – będą zobowiązane stosować ustawę o zamówieniach publicznych. Nie będą musiały tego robić, gdy wartość  zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, o których mowa w ustawie. Jak jednak oszacować wartość zamówienia? Z pomocą przychodzi kalkulator, umieszczony na stronie MojePPK.pl. Pozwala on orientacyjnie oszacować wartość zamówienia i sprawdzić, czy nie zostaną osiągnięte progi unijne, od których uzależnione jest stosowanie procedur z nowego prawa zamówień publicznych.

 

Szkolenia

Na tej samej stronie, poświęconej sektorowi publicznemu, znajdziemy także wykaz szkoleń, dedykowanych jednostkom budżetowym i osobom, wdrażającym PPK. Wszystkie szkolenia z racji pandemii odbywają się online i są bezpłatne. Po części teoretycznej ekspert PPK odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości odnośnie do programu. By wziąć udział w szkoleniu, wystarczy wybrać dogodny termin i zapisać się poprzez formularz online, dostępny na stronie. Osobne, również bezpłatne, szkolenia są proponowane pracownikom. Wykaz szkoleń dla uczestników PPK jest dostępny poprzez zakładkę „Dla pracownika”. W razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia indywidualnego dla wybranego podmiotu lub grupy pracowników oraz szkolenia w języku angielskim.

 

Broszury i poradniki

Wdrażając Pracownicze Plany Kapitałowe, warto skorzystać także z materiałów zamieszczonych w  zakładce „Pliki do pobrania”. Znajdziemy tam nie tylko broszury PPK, takie jak np. „Poradnik dla kadr i płac” czy też „PPK w sektorze publicznym”, ale także materiały dla pracowników, które można wykorzystać podczas akcji informacyjnej, np. „Poradnik oszczędzającego”. Ulotki i plakaty dla pracowników są dostępne w języku polskim, angielskim, ukraińskim, białoruskim i wietnamskim.

 

Oferty instytucji finansowych

Do 26 marca 2021 r. sektor finansów publicznych jest zobowiązany do podpisania z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Tu też z pomocą przychodzi portal MojePPK.pl. Na stronie, w zakładce „Instytucje finansowe”, znajdziemy oferty wszystkich podmiotów, oferujących PPK. Nie ma zatem potrzeby przeglądania kilkunastu stron – wystarczy wejść na MojePPK.pl., by zapoznać się m.in. z prospektami informacyjnymi instytucji finansowych, zdobyć potrzebne dane kontaktowe, poznać proponowane warunki inwestowania oraz opłaty za prowadzenie PPK. Wszystkie prezentowane oferty instytucji finansowych na stronie MojePPK.pl są na bieżąco aktualizowane.

 

Webinaria i podcasty

Dla osób, które cenią nowe technologie i materiały audiowizualne, na portalu YouTube PFR Portal PPK udostępnia filmy szkoleniowe, webinaria oraz filmy instruktażowe. Pracownicze Plany Kapitałowe znajdziemy również na Facebooku, Instagramie czy LinkedIn. Dostępne są także podcasty, które można znaleźć na kanałach Spotify, SoundCloud, Apple Podcasts i Google Podcasts. Pod numerem 800-775-775 działa także infolinia PPK.

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych wymaga wiedzy, dlatego warto korzystać z rzetelnych wskazówek, profesjonalnych szkoleń oraz doświadczenia ekspertów. Portal MojePPK.pl jako oficjalne źródło informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych to miejsce, które z pewnością ułatwi proces wdrożenia programu w oświacie.

 PFR Portal PPKPozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: