Papcio Chmiel odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. Pożegnanie twórcy kultowych komiksów


Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela Orderem Orła Białego. Pogrzeb słynnego autora komiksów odbył się w środę 10 lutego br.

Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, powstaniec warszawski, zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia br. w wieku 97 lat. Na jego komiksach wychowały się pokolenia uczennic i uczniów, a rysownik już wiele dekad temu wcielił w życie ideę „uczyć – bawiąc”.

Uroczystości pogrzebowe Papcia Chmiela 10 lutego br. odbyły z najwyższymi honorami w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych i na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, gdzie spoczął w grobie rodzinnym.

Twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka” jeszcze za życia otrzymał wiele medali i odznaczeń. Pośmiertnie postanowił go uhonorować także Andrzej Duda. Prezydent odznaczył Papcia Chmiela najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego. Order został przekazany przez wysłanników głowy państwa na ręce dzieci Henryka Jerzego Chmielewskiego podczas uroczystości na Powązkach.(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Więcej – GN nr 7-8 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7-8/2021: