76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Pamiętajmy o jego bohaterach, w tym o nauczycielach


Wśród tysięcy bohaterów konspiracji oraz zrywu w okupowanej stolicy byli też nauczyciele. Pamiętajmy o nich, zapalając znicze, składając kwiaty przed pomnikami, uczestnicząc w rocznicowych uroczystościach

1 sierpnia 1944 r. ok. 30 tys. żołnierzy polskiego podziemia wypowiedziało w Warszawie bitwę przeważającym siłom niemieckim. Wybuch Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych dat w historii Polski.

„Punktualnie o godzinie >>W<< rozpoczęły się w naszym najbliższym sąsiedztwie walki o elektrownię – trwały one kilka godzin, do nocy. Zakończyły się sukcesem o dużym znaczeniu, bo powstańcza Warszawa miała przez cały sierpień zapewniony prąd. (…). Obserwowaliśmy skrzyżowanie Dobrej i Tamki, ale po wybuchu walk wszelki ruch tam zamarł – raz tylko przejechał pędem samochód z niemieckimi żołnierzami. W pewnej chwili przebiegł wzdłuż Tamki powstaniec z opaską i z peemem zawieszonym na piersi, wołając, że elektrownia zdobyta i żeby wywieszać flagi. Bardzo szybko pojawiły się polskie flagi w oknach i na bramach domów” – tak pierwsze godziny Powstania Warszawskiego na Powiślu, gdzie swoją siedzibę przed wojną miał Związek Nauczycielstwa Polskiego, opisywał Janusz Paszyński, świadek tamtych wydarzeń.

Takich punktów oporu 1 sierpnia 1944 r. było w stolicy dużo więcej.



(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 33-34 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2020: