Srebrny jubileusz „Natury moich okolic” (1996- 2020)


Przez ćwierć wieku przez konkurs przewinęło się prawie 5 tys., a przez plenery ponad 1 tys. uczestników plenerów. Bardzo wielu uczestników przysyła swoje prace od początku trwania konkursu

 

 

W piękny, letni wrześniowy wieczór w 1994 r. nad jeziorem w Wojnowie, podczas rozmowy z Leszkiem Frey- Witkowskim, nauczycielem, grafikiem, poetą, autorem exlibrisów ze Świebodzina, i śp. Leszkiem Wysockim, prezesem Okręgu Zielonogórskiego ZNP, oraz Martą Byczkowicz, prezes Oddziału ZNP w Świebodzinie, narodził się pomysł przeniesienia idei ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci „Przyroda moich okolic” na działania nauczycieli. Kolega Wysocki powierzył to artystyczne zadanie mnie, wówczas wiceprezesowi Okręgu Zielonogórskiego ZNP. I tak 22 stycznia 1996 r. Zarząd Okręgu Zielonogórskiego ZNP podjął uchwałę o organizacji ogólnopolskiej imprezy artystycznej pod nazwą „Przyroda moich okolic”.

„Załoga G” czuwa!

Pierwsza edycja Konkursu Literacko- Plastycznego-Fotograficznego „Przyroda moich okolic” trwała od stycznia do marca 1996 r. i była skierowana dla szeroko rozumianego środowiska oświatowego z całej Polski. Na ten pierwszy konkurs wpłynęło 68 prac plastycznych i 96 prac literackich. Dla rozróżnienia tych konkursów druga edycja, dla nauczycieli i środowiska oświatowego, nosiła już nazwę „Natura moich okolic”.

Pierwsze konkursy i plenery w Łagowie Lubuskim (do 2003 r.) organizowaliśmy we troje razem z Martą Byczkowicz i Leszkiem Frey-Witkowskim. Kolejne współorganizowały ze mną prezeski oddziału ZNP w Zielonej Górze Grażyna Matuszak i Ewa Kostrzewska. Od 2002 r. do dziś prowadzi je „Załoga G”, czyli nazwana tak przez uczestników grupa w składzie: Jolanta Olszewska i Andrzej Kowalski i moja skromna osoba.(…)

 

Bożena Mania,

prezes Okręgu Lubuskiego ZNP (w imieniu organizatorów)

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 33-34, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2020: