Prawie wszystkie samorządy kupiły uczniom laptopy w ramach „Zdalnej szkoły”


Tylko pięć samorządów nie skorzystało z możliwości zakupu laptopów dla uczniów w ramach programu „Zdalna szkoła” – poinformował Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dotychczas do dzieci trafiło ok. 120 tys. laptopów

Od 1 kwietnia br. gminy oraz powiaty mogą składać wnioski o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie mają sprzętu umożliwiającego im uczestnictwo w zdalnych lekcjach.

Rządowy projekt był odpowiedzią na trudną sytuację wielu uczniów, którzy w okresie ograniczenia pracy szkół związanego z koronawirusem nie mogli uczestniczyć w zdalnym kształceniu z powodu braku sprzętu komputerowego lub szybkiego internetu. W pierwszej edycji „Zdalnej szkoły” na pomoc uczniom zagwarantowano 186 mln zł.

Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków Unii Europejskiej.

Według ministra cyfryzacji  uprawnione do udziału w programie samorządy, czyli gminy i powiaty, mogły w ramach „Zdalnej szkoły” sfinansować wszystkie swoje zakupy na rzecz uczniów, których dokonały od 16 marca br., czyli od wybuchu pandemii.

Do 14 lipca br. z 2790 kwalifikujących się do udziału w programie gmin i powiatów dofinansowanie otrzymało 2785. W ten sposób rozdzielono w sumie 185,4 mln zł. 2767 samorządów otrzymały już pieniądze na konto. – Pięć samorządów z możliwości dofinansowania nie skorzystało – poinformował Zagórski.

Zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji, które gminy nie zdecydowały się na to, by sięgnąć po pieniądze na pomoc dla swoich uczniów.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej tylko w GN nr 33-34 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2020: