CKE opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty


Język polski na 59 proc., a matematyka na 46 proc. – takie są wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty przedstawione przez CKE. Szefowie MEN nie ukrywali zadowolenia, że egzamin w ogóle udało się przeprowadzić

– Za nami wszystkimi bardzo trudny czas. Czas, gdy borykaliśmy się ze skutkami pandemii, która bardzo się odbiła na funkcjonowaniu systemu oświaty. Szkoły pracowały w systemie zdalnym – przypomniała Marzena Machałek, wiceminister edukacji podczas prezentacji 31 lipca br. zbiorczych wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.

– Od 11 marca pracowaliśmy w systemie zdalnym. Edukacja przeszła na zupełnie inny system, który w sytuacji klas ósmych nie odbił się negatywnie na wynikach egzaminu – dodała.

Jej zdaniem także procedury bezpieczeństwa „nie odbiły się na wynikach egzaminu”, a „uczniowie klas ósmych poradzili sobie podobnie jak w zeszłym roku”.

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna uczniowie osiągnęli następujące średnie wyniki:

* język polski – 59 proc.

* matematyka – 46 proc.,

*język angielski – 54 proc.

* język niemiecki – 45 proc.

– Egzamin ósmoklasisty był w tym roku przeprowadzony po raz drugi, natomiast termin był odmienny od tego z roku ubiegłego. Termin główny egzaminu to 16-18 czerwca, termin dodatkowy to 7-9 lipca – przypomniał dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. – Wszystkie egzaminy przebiegły sprawnie i spokojnie. Przyłączam się do podziękowań dla nauczycieli, dyrektorów, rodziców, a przede wszystkim dla uczniów, którzy mimo trudnych warunków poradzili sobie z wymaganiami, jakie przed nimi postawiono – dodał.(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 33-34 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2020: