W Jordanii, na Filipinach i w Egipcie władze atakują nauczycieli


Aresztowania i przeszukania związkowych pomieszczeń dotknęły w ostatnich dniach Jordański Związek Nauczycieli (JTA). Represje spotkały też m.in. nauczycieli na Filipinach i w Iraku

Do ataku na JTA doszło w niedzielę 25 lipca br., czyli trzy dni po tym, jak Nasser Nawasreh, przewodniczący związku, wygłosił krytyczne wobec rządu przemówienie. Nawasreh otrzymał zarzut podżegania społeczeństwa przeciwko rządowi. Prokuratura postawiła też związkowi zarzuty popełnienia przestępstw finansowych.

Jordańska policja aresztowała Nawasreha oraz innych liderów JTA.

Jak poinformowała stacja Al-Jazeera, siły bezpieczeństwa wkroczyły do biur JTA w całym kraju, obawiając się zorganizowania w największych miastach w kraju antyrządowych protestów. Zarzuty popełnienia „przestępstw finansowych” dostało 13 członków ścisłego kierownictwa związku.

Siedziba JTA w Ammanie, stolicy kraju, została zajęta, a władze zawiesiły działalność związku na dwa lata.

Przeciwko związkowi

wykorzystano przepisy sanitarne

wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa w marcu br. Przepisy te pozwalają na ograniczenie praw obywatelskich i politycznych, jeżeli służy to walce z pandemią. Władze Jordanii stosują jednak nadzwyczajne rozwiązania do tłumienia wolności słowa oraz walki z opozycją. W ostatnich tygodniach aresztowano kilkuset działaczy różnych organizacji społecznych krytykujących rząd.(…)

 

 

Piotr Skura

 

Więcej  – GN nr 33-34 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 33-34/2020: